مقاله ها

منبع دوجداره موتورخانه

منبع دو جداره
5/5 - (1 امتیاز)

منبع دو جداره

منبع دوجداره موتورخانه شوفاژ یکی از تجهیزات مهم است که در بیشتر موتورخانه های حرارت مرکزی وجود دارد و برای تولید آب گرم بهداشتی در موتورخانه مورد استفاده قرار میگیرد .

لیست قیمت منبع دوجداره

منبع دوجداره چیست ؟

منبع دو جداره از دو استوانه تو در تو و هم مرکز و از جنس ورق گالوانیزه ساخته میشود و در حقیقت یک مبدل "دو لوله ای" با جریان مخالف سیال است .

ساختار منبع دو جداره

استوانه بیرونی دارای قطر بیشتر و طول کمتر بوده و آب گرم شوفاژ که توسط دیگ تولید میشود در آن جریان دارد و استوانه داخلی با قطر کمتر و طول بیشتر بوده و درون آن آب سرد از شبکه آبرسانی وارد شده و پس از تبادل حرارت با آب گرم دیگ که در جدار خارجی در گردش است ، گرم شده و برای مصرف به ساختمان میرود .

آب در گردش در استوانه داخلی و خارجی به هیچ وجه در تماس مستقیم با یکدیگر نیستند و انتقال حرارت از طریق جداره فی ما بین و به طریق هدایت حرارتی و سپس جریان همرفت صورت میپذیرد .

در اصل آب گرم بهداشتی به طور غیر مستقیم و با استفاده از آب گرم مدار حرارت مرکزی ( شوفاژ ) تولید میشود که نسبت به گرم کردن مستقیم آب گرم مصرفی از نظر بهداشتی و فنی مناسب تر است .

برای آشنایی بیشتر با انواع منابع آبگرم و و دریافت راهنمایی بیشتر در باره نحوه منبع آبگرم مقاله راهنمای خرید منبع آبگرم موتورخانه را مطالعه فرمایید .

تعویض منبع دوجداره

طول عمر مفید منابع در تاسیسات ساختمان مدتی مشخص است و بعد از طی دوره کارکرد باید از مدار خارج شده و با منبع جدید جایگزین شود .

برای این کار مخزن قدیمی از مدار خارج و با منبع آبگرم جدید جایگزین می شود .

مجموعه ماناست خدمات تعویض منبع آبگرم را در کنار ساخت منبع تواما در قالب خدمات تعمیر موتورخانه به شما سروران ارجمند ارائه می دهد  .

منبع دوجداره 300 لیتری ، 800 یا 1000 لیتری چه مفهومی دارد ؟

حمل و نصب منبع دوجداره

منبع دو جداره در ظرفیت های گوناگون از 200 تا 2000 لیتر تولید میشود و زمانی که ظرفیت یک منبع دوجداره توسط تولید کننده آن بیان میشود ، منظور ظرفیت استوانه داخلی یا همان ظرفیت جدار آب گرم بهداشتی است .برای مثال :

 منبع دوجداره 1000 لیتری به این معناست که 1000 لیتر آب گرم را در خود ذخیره می کند .

قیمت و خرید منبع دوجداره

قیمت منبع دوجداره به عوامل مختلفی بستگی دارد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 • جنس ورق گالوانیزه و مرغوبیت آن
 • ظرفیت منبع
 • ابعاد منبع
 • وزن منبع

این پارامترها مستقیما در قیمت تمام شده مخزن آبگرم تاثیر گذار است . برای مثال اگر ابعاد مخزن از حالت استاندارد خارج شود دور ریز یا اصطلاحا پرتی ورق زیاد شده و باعث بالا رفتن قیمت تمام شده مخزن می شود . که هنگام خرید و سفارش ساخت باید به این نکته توجه نمایید .

همچنین از قسمت فروشگاه می توانید منبع دوجداره مناسب برای ساختمان خود را انتخاب نموده و با مشاوره کارشناسان فنی ماناست بهترین و با صرفه ترین منبع دو جداره را تهیه فرمایید .

این اطمینان را به شما می دهیم که آنچه از نظر ضخامت ورق و کیفیت ساخت منبع از سوی کارشناسان ماناست به شما اعلام می شود در کمال صداقت و درستی است .

02177959046

02177958135

اطمینان مشتری

به طور کلی اگر قصد خرید منبع دوجداره را دارید باید به دو نکته توجه نمایید یکی جنس ورق و مرغوبیت آن ؛ دوم وزن منبع ، که تنها راه معلوم شدن آن استفاده از باسکول است تا از صحت گفتار فروشنده مطمئن شوید .

ساخت منبع دوجداره

ساخت منبع دو جداره

محل سوراخکاری شده برای نصب اتصال لوله های سرد و گرم

ساخت منبع دو جداره با نورد ورق و جوش کاری های متعدد انجام می گردد .

در تصویر بالا محل نصب اتصال لوله روی منبع سوراخکاری شده است . ضخامت وروق کاملا مشخص است .

جنس ورق به کار رفته در ساخت منبع دو جداره آهن گالوانیزه است و این ورق میتواند گالوانیزه سرد یا گالوانیزه گرم در ضخامتهای گوناگون باشد .

ضخامت ورق های مورد استفاده در ساخت منبع دوجداره متفاوت و بسته به فشار و دمای کاری سیستم متغیر است .

در جدار خارجی صرفا آب گرم مدار حرارت مرکزی سیر کوله میشود و فشار بالایی ندارد به همین جهت جنس ورق به کار رفته در آن نازک تر است . ضخامت ورق به کار رفته در ساخت جدار خارجی معمولا 2یا 3 میلیمتر است اما اگر نیاز به سیر کوله مداوم آب با دمای بالاتر از 80 درجه سانتی گراد باشد ، معمولا ضخامت ورق جدار خارجی نیز باید بیشتر شود.

ضخامت ورق منبع دوجداره

اما فشار در استوانه داخلی که آب گرم بهداشتی را در خود دارد ، تابع فشار آب شهر و ارتفاع ساختمان بوده که معمولا دارای فشار بالاتری از جدار بیرونی است به همین جهت ضخامت ورق مورد استفاده در ساخت آن نیز بالاتر است .

معمولا برای ساخت استوانه داخلی از ورق هایی با  ضخامت 3 تا 5 میلیمتر استفاده میشود . معمولا تولید کنندگان برای معرفی دستگاه علاوه بر ظرفیت مخزن ضخامت ورق های مورد استفاده در ساخت منبع را نیز در معرفی دستگاه بیان میکنند .

این اعداد را به صورت دو عدد ضرب در هم نشان می دهند ، عدد اول و کمتر به معنای ضخامت جدار خارجی و عدد دوم و بیشتر به معنای ضخامت جدار داخلی است .

مثلا عدد  5*3 به معنی مخزنی با ضخامت جدار داخلی 5 و جدار خارجی 3 وعدد  4*2  به معنی مخزنی با ضخامت داخلی 4 و جدار خارجی 2 است .

ورق 6 میلیمتر برای جدار داخلی منبع

انتخاب هوشمندانه منبع دو جداره

برای انتخاب منبع دوجداره مناسب که هم ارزان و هم پر راندمان باشد ،  توجه به این نکته ضروری است که هرچه تعداد واحدهای مسکونی بیشتر باشد ، نیاز به آب گرم مصرفی نیز بیشتر است و در نتیجه مخزن با ظرفیت بیشتری مدنظر است و هر چه تعداد طبقات در ارتفاع افزایش یابد ، فشار وارده به استوانه داخلی منبع نیز بیشتر خواهد بود و در نتیجه استفاده از ورق ضخیم تر ضروری است .

افزایش ضخامت ورق جدار داخلی موجب کاهش انتقال حرارت بین دو جدار میشود بنابراین راندمان منبع دو جداره در ظرفیت های بالاتر کمتر خواهد شد . به همین جهت پیشنهاد میشود اولا در ظرفیت های بالا تا حد امکان از منبع دو جداره کمتر استفاده شده و از سایر مبدل ها نظیر منابع کویلی استفاد شود و ثانیا ، به جای استفاده از یک منبع بزرگ با ظرفیت مورد نیاز پروژه ، از دو یا چند منبع کوچکتر با مجموع ظرفیت کل استفاده شود .

این روش علاوه بر بالا بردن راندمان حرارتی سیستم ، باعث میشود تا در صورت خرابی یکی از منابع ، منبع دیگر مستقلا به کار خود ادامه دهد .

در ساخت منبع دوجداره از ورق گالوانیزه سرد یا گرم استفاده میشود اما استفاده از ورق گالوانیزه گرم به خصوص در ساخت استوانه داخلی  به دلیل مقاومت بالاتر در مقابل اکسیداسیون و زنگ زدگی ارجحیت دارد .

منبع دو جداره برای چه ساختمان هایی مناسب است ؟

همانطور که در بخش مزایا و معایب به آن اشاره کردیم این تجهیز یک تجهیز بی دردسر و با کاربری راحت است و برای ساختمان های کوچک مثل ویلا ها ، آپارتمان های تا 20 واحد ، کارخانجات و کارگاه های کوچک  و از این قبیل ، منبع دوجداره بهترین گزینه است .

منبع دوجداره می تواند بدون پمپ های سیرکولاتور گرم شود . این نکته در فصل تابستان بسیار حائز اهمیت است چون در این فصل پمپ های سیرکولاتور گرمایش ساختمان خاموش می شوند و چون این منابع بدون نیاز به پمپ امکان تولید آب گرم را دارند ، یک مزیت بزرگ برای این منابع محسوب می شود .

این مزیت باعث صرفه جویی در مصرف برق و همچنین جلوگیری از استهلاک پمپ های سیر کولاتور می شود .

نصب منبع دوجداره :

نصب منبع دوجداره و اتصال منبع به شبکه آب و موتورخانه باید منطبق با استاندارد و دستورالعمل های مراجع استانداردی ( مثل نشریه 128 سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور ) ، نقشه های ارائه شده توسط تیم مهندسین مشاور ، با نصب شیر آلات مورد نیاز باشد و برای انتقال حرارت بیشتر بهتر است ورود و خروج آب گرم دیگ و آب سرد و گرم بهداشتی در خلاف جهت یکدیگر باشد. اما رعایت چند نکته در نصب منبع دو جداره ضروری است .

 • نصب شیر اطمینان حساس به فشار و حرارت برای منبع دو جداره ضروری بوده و این شیر باید در فواصل زمانی معین تست و سرویس شود .
 • سطوح خارجی منبع دو جداره کویلی باید حتما عایق کاری شوند .
 • نصب شیر یکطرفه در ورودی آب سرد به منبع دو جداره ضروری است .
 • نصب شیر هواگیری در بالاترین قسمت لوله گرمایش منبع و در ورودی آب به منبع دو جداره توصیه میشود .
 • برای سیرکوله طبیعی آب بهتر است منبع دو جداره در تراز بالاتری از دیگ نصب شود .

تفاوت منبع گالوانیزه گرم با سرد

ورق گالوانیزه سرد از پوشش دادن ورق فولادی با لایه ای از فلز روی تولید میشود . اما در ساخت ورق گالوانیزه گرم ، ورق های فولادی در حوضچه مواد مذاب غوطه ور میشود که این مساله اولا باعث افزایش ضخامت لایه روی و ثانیا چسبندگی بیشتر این لایه میشود . به همین جهت ورق گالوانیزه گرم در مقابل اکسید شدن مقاوم تر و طول عمر آن بیشتر و البته گران تر است .

کیفیت ساخت منابع دوجداره بر طول عمر آن تاثیر فراوانی دارد و باید در زمان خرید منبع دو جداره مورد توجه قرار گیرد . استفاده از ورق مرغوب و با ضخامت مناسب ، جوشکاری صحیح به خصوص در محل اتصال ورق ها به یکدیگر و محل اتصال جدار خارجی به داخلی و پوشش آن همگی بر طول عمر منبع دوجداره تاثیر دارد .

باید توجه داشت در صورت از بین رفتن پوشش گالوانیزه یا زنگ زدگی سطح داخلی منبع دوجداره ، آب گرم تولیدی دیگر بهداشتی نبوده و باید مخزن تعویض گردد .

  مزایا و معایب منبع دوجداره

مزایای منبع :

 • پایین بودن افت فشار مدار گرمایش منبع ( مدار شوفاژ ) که باعث می شود این منبع بدون استفاده از پمپ سیرکولاتور هم گرم شود .
 • قیمت پایین تر نسبت به سایر مبدل ها مانند منابع کویلی و مبدل های کامپکت
 • عدم نیاز به تعمیر و نگهداری خاص و پر هزینه

در کنار این مزایای خوب نقاط ضعفی هم برای منبع دوجداره وجود دارد که در زیر به آنها اشاره می کنیم .

معایب منبع :

 • راندمان حرارتی پایین تر نسبت سایر مبدل ها
 •  کندی گرم شدن آب نسبت به سایر مبدل ها
 • دارای محدودیت در ظرفیت ذخیره آب گرم هستند .

سوراخ شدن منبع دوجداره

تعمیر منبع دوجداره

سوراخ شدن منبع دوجداره یکی از آسیب های مرسوم در این نوع منابع است .

علل سوراخ شدن منبع دوجداره :

 • میزان سختی آب ( املاح موجود در اب )
 • نواسان فشار پمپ آب مصرفی ساختمان
 • فرسودگی و عمر زیاد منبع

در صورت سوراخ شدن و نشتی منبع اگر پوسیدگی زیاد نباشد می توان با جوشکاری محل نشتی را ترمیم کرد ولی بنا به تجربه مجموعه ماناست منابعی که بر اثر پوسیدگی جوشکاری می شوند عمر زیادی نمی کنند و در نهایت باید نسبت به تعویض آنها اقدام گردد .

در انتها به شما مخاطب ارجمند این اطمینان را می دهیم که منابع موجود در فروشگاه ماناست دارای ضخامت واقعی است و همان چیزی است که به شما اعلام می گردد .

برای سفارش و انتخاب صحیح و کارآمد منبع متناسب با ساختمان خود می توانید با مشاورین ماناست گفتگو نمایید . 02177959046

همچنین برای تعمیرات و تعویض منابع آبگرم می توانید از تکنسین های مجموعه ماناست مشاوره رایگان بگیرید تا سریعترین و با صرفه ترین مسیر را برای تعویض منبع موتورخانه خود دریافت نمایید .

ساخت منبع دوجداره در محل

حمل منبع دو جداره

حمل منبع دو جداره

در بعضی اوقات شرایطی پیش می آید که امکان ساخت منبع دوجداره در خارج از موتورخانه وجود ندارد و باید این منبع داخل موتورخانه یا محلی که منبع در آن نصب می گردد ساخته شود .

از جمله مواردی که باعث این امر می شود به چند مورد زیر اشاره می نماییم :

 1. کوچک بودن در ورودی موتورخانه
 2. کوچک بودن محل های عبور تا موتورخانه مثل راه پله ها و راه رو ها
 3. استقرار موتورخانه در طبقات پایین بدون دسرسی ماشین یا ادوات انتقال
 4. سنگین بودن منبع برای ظرفیت های بالا که امکان انتقال منبع با نیروی انسانی به موتورخانه مقدور نباشد و ...

در اینطور موارد ما مجبور به ساخت منبع در داخل موتورخانه هستیم که این کار معایبی دارد از جمله :

معایب ساخت منبع در محل :

 • برای عبور منبع در در موتورخانه باید ورق نورد شده از کارگاه نورد به محل ساخت انتقال یابد و اگر عرض این ورق نورد شده از عرض در ورودی موتورخانه بیشتر باشد باید برش هایی در طول یا عرض ورق ایجاد شود تا به داخل موتورخانه منتقل شوند ، افزایش تعداد برش ها باعث افزایش تعداد جوش های منبع شده و این امر عمر منبع را چندین سال کاهش می دهد.
 • هزینه ساخت منبع در داخل کارگاه به علت وجود ابزارالات ساخت بسیار کمتر از خارج کارگاه است و ساخت منبع در خارج از کارخانه هزینه های ساخت را افزایش می دهد .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.