راهنمای گرمایش از کف, مقاله ها

پکیج مناسب برای گرمایش از کف چیست ؟!

پکیج گرمایش از کف
Rate this post

پکیج گرمایش از کف

قبل از اینکه به موضوع پکیج گرمایش از کف بپردازیم باید به این سوال پاسخ دهیم که اساسا آیا برای این سیستم گرمایشی پکیج مخصوصی وجود دارد یا خیر ؟

هر سیستم گرم کننده ای نیاز به یک منبع گرمایشی دارد . سیستم گرمایش از کف هم مانند دیگر سیستم های گرمایشی از جمله رادیاتور – فن کویل – هواساز و … نیازمند یک منبع گرمایشی است .

بیشتر بخوانید : گرمایش از کف چیست ؟

پکیج مناسب گرمایش از کف

پکیج مناسب گرمایش از کف

منظور از منبع گرمایشی برای گرمایش از کف همان تجهیزاتی است که باید به وسیله آن آب موجود در این سیستم گرم شود.

در صنعت تاسیسات ساختمان دو سامانه متداول وجود دارد که آب در گردش سیستم های گرمایشی را گرم می کند .

 1. پکیج های دیواری یا زمینی
 2. موتورخانه های مرکزی

شما با خواندن ادامه این مقاله در میابید که کدام تجهیز گرمایشی برای شما مناسب است . و در واقع چالش اصلی انتخاب تجهیزات درست و متناسب با پروژه است و متخصصین ماناست در این مسیر همراه شما هستند تا به بهترین نتیجه ممکن دست یابید .

در ادامه مقاله  ” پکیج گرمایش از کف ” به معرفی اجمالی و مقایسه این سیستم ها با یکدیگر می پردازیم .

موتورخانه گرمایش از کف

موتورخانه گرمایش از کف

1. پکیج دیواری یا زمینی برای گرمایش از کف :

پکیج ها همان موتورخانه های رایجی هستند که در تاسیسات ساختمان ها از آن استفاده می گردد ، با این تفاوت که تجهیزات موتورخانه ،در یک جعبه به اندازه یک کابینت دیواری جمع آوری شده است و به وسیله آن ، هم آب گرم مصرفی تامین می شود و هم ساختمان را گرم می کند .

پکیج ها به دو نوع کلی تقسیم می شوند ، پکیج زمینی و پکیج های دیواری .

پکیج دیواری

پکیج دیواری

تفاوت میان پکیج های زمینی و دیواری به صورت مختصر :

بصورت کلی پکیج های دیواری برای فضاهایی با مساحت تا 180 متر مربع ساخته می شود و پکیج های زمینی برای زیر بنای تا 400 متر مربع توصیه می شود .

پکیج ها به صورت پیش فرض در کارخانه ، برای اتصال به تجهیزات گرمایشی مثل رادیاتور – فن کویل – داکت اسپلیت و از این قبیل ساخته می شوند که برای بکار گیری در سیستم گرمایش از کف باید چند نکته را در نظر بگیریم :

 • میزان گرمای تولید شونده در پکیج باید به اندازه گرمای مورد نیاز بنا باشد . اگر توان حرارتی پکیج کمتر از میزان مورد نیاز باشد باید روش دیگری را پیش گرفت که در ادامه به آن می پردازیم .
 • پمپ سیرکولاتور موجود در پکیج ها دارای ظرفیت مشخصی است که ممکن است در زمان اتصال به سیستم کف گرمایش توان لازم برای غلبه بر افت فشار این سیستم را نداشته باشد .
 • دمای آب خروجی از پکیج ها می تواند تا دمای 80 درجه سانتی گراد بالا رود که این دما مناسب گرمایش با رادیاتور ، فن کویل و … است ولی در سیستم گرمایش از کف قضیه متفاوت است .
گرمایش از کف

گرمایش از کف

حداکثر دمای مجاز در سیستم گرمایشی از کف :

چون در سیستم گف گرمایش حداکثر دمای مجاز ، در کف فضاهای مسکونی – اداری – تجاری و … ” 30 درجه سانتی گراد ” توصیه شده است پس ما مجاز نیستیم که دمای آب در گردش را بیش از 45 درجه سانتی گراد تنظیم نماییم .

برای رسیدن به دمای استاندارد در این سیستم باید تجهیزاتی در نظر گرفته شود که آب گرم خروجی از پکیج گرمایش از کف ، در محدوده دمای مجاز قرار گیرد.

برای مطالعه بیشتر در باره دمای سیستم گرمایش از کف ” مقاله صفر تا صد گرمایش از کف ” را مطالعه فرمایید .

چگونه از پکیج ها در گرمایش از کف استفاده نماییم ؟!

برای اینکه بتوانیم از پکیج ها درگرمایش از کف استفاده نماییم باید این 4 نکته را بررسی نماییم :

 • ظرفیت حرارتی پکیج باید جوابگوی نیاز گرمایشی ساختمان ما باشد . برای این کار میتوانید از مهندسین و متخصصین تاسیسات مشاوره های لازم را دریافت نمایید .
 • توان پمپ سیرکولاتور پکیج مورد استفاده در گرمایش از کف باید به اندازه ای باشد که بر افت فشار سیستم غلبه کند ؛ برای اطلاع از این موضوع باید اطلاعات پمپ موجود در پکیج از شرکت سازنده استعلام شود تا در صورت عدم تطابق با سیستم گرمایش از کف پروژه اقدامات لازم از جمله نصب پمپ مجزا در دستور کار قرار گیرد .
 • اکثر پکیج های موجود در بازار دارای امکان تنطیم دمای سیستم گرمایش و دمای آبگرم مصرفی به طور مجزا هستند . که می توانیم با تنظیم دمای سیستم گرمایش در دمای مورد نیاز ، دمای سیستم گرمایش از کف را در محدوده مجاز تنظیم نماییم.
 • در سال های اخیر پکیج هایی توسط تولیدکنندگان کشور عزیزمان مثل پکیج زمینی شرکت شوفاژکار  تولید شده است که مخصوص استفاده در گرمایش از کف است و می توان به راحتی و بدون نصب تجهیزات جانبی از آنها بهره جست .

2. موتورخانه گرمایش از کف :

حال که با نحوه استفاده از پکیج ها در گرمایش کف آشنا شده اید باید توجه داشته باشید که پکیج محدودیت هایی دارد و این امکان برای همه ی مکان ها و فضا ها میسر نیست که از پکیج برای گرمایش از کف استفاده نمایند .

در این مکان ها باید از موتورخانه برای گرمایش کف استفاده نماییم .

برای خرید تجهیزات لیست قیمت گرمایش از کف کلیک نمایید .

در چه مواردی باید از موتورخانه به جای پکیج استفاده نماییم ؟

 • مکان ها و فضاهایی که نیاز گرمایشی آنها بیش از ظرفیت پکیج های موجود است .

مثلا یک ساختمان با مساحت بیش از 400 متر مربع استفاده از موتورخانه توصیه می گردد .

 • ساختمان هایی که چند نیاز گرمایش متفاوت دارند .

مثل ساختمان های ویلایی که تواما دارای سیستم گرمایش از کف ، آبگرم مصرفی ، استخر ، جکوزی و … هستند که هر یک نیاز دمایی مختص به خود را دارند و پکیج ها چنین امکانی را در اختیار ما قرار نمی دهند .

نحوه تصفیه آب استخر را از اینجا بخوانید .

تعمیرات گرمایش از کف

تعمیرات گرمایش از کف

پروژه نمونه :

یکی از پروژه های انجام شده توسط ماناست که در خیابان میرداماد تهران در سال 1400 انجام شده است .

این پروژه طوری طراحی شده که هم موتورخانه و هم پکیج زمینی تواما می توانند سیستم کف گرمایش این ساختمان را گرم نمایند .

عکس پروژه

پکیج گرمایش از کف پروژه میرداماد

نحوه اتصال همزمان پکیج به گرمایش از کف و رادیاتور :

برای اتصال همزمان پکیج به رادیاتور و گرمایش از کف باید به این نکته توجه کنیم که دمای آب برای کارکرد بهینه این دو سیستم چقدر است ؟

دمای استاندارد آب ، در گرمایش از کف :

محمدوده دمای استاندارد آب در گرمایش از کف بین 35 تا 45 درجه سانتی گراد است که بنا به نیاز بار حرارتی ساختمان توسط طراح تاسیسات مکانیک پروژه تعیین می شود .

دمای بالاتر از این دما باعث کلافگی و آسیب هایی به افراد ساکن در ساختمان می شود . و دمای پایین تر از این مقدار عملا کارایی لازم را ندارد و مثل اینست که سیستم خاموش است .

اما دمای آب در سیستم رادیاتور و حوله خشک کن باید بین 55 تا 65 درجه سانتی گراد باشد که رادیاتور بتواند آن مقدار گرمایی که در کاتالوگ سازنده آورده شده را به فضا انتشار دهد .

پایین تر از این دما راندمان رادیاتور یا حوله خشک کم می شود ؛ بالا تر از این مقدار هم ممکن است به شبکه لوله کشی سیستم گرمایش آسیب بزند .

چگونه به صورت همزمان از سیستم گرمایش از کف و رادیاتور استفاده نماییم ؟

برای این کار چند راه کار وجود دارد :

1. استفاده از یک مبدل گرمایشی که آب خروجی از پکیج به دو انشعاب تقسیم شود . یکی به حوله خشک کن ها برود و دیگری به مبدل گرمایش از کف . برای کنترل دما در مبدل از یک شیر برقی استفاده می شود .

مبدل گرمایش از کف

مبدل گرمایش از کف

2. استفاده از ” دستگاه پوش ” ؛ که با توجه به نیاز سیستم گرمایش از کف مسیر عبور آب به داخل این سیستم را کنترل می کند . دستگاه پوش دارای ترموستات کنترل دما ، شیر ترموستاتیک و یک شیر مخلوط کننده است و هر وقت دمای سیستم گرمایش از کف از حد تنطیمی کمتر شود آب سیستم پکیج را به وسیله شیر مخلوط کننده به گرمایش از کف تزریق می کند .

دستگاه پوش کاپری کورن

دستگاه پوش کاپری کورن

نتیجه گیری :

اگر شما سازنده پروژه ساختمانی هستید و قصد اجرای گرمایش از کف برای ساختمان خود را دارید به شما توصیه اکید می کنیم که حتما از مشاوره مهندسین تاسیسات که در این زمینه  تجربه کافی دارند بهرهمند شوید .

به طور کلی قبل از اقدام خرید تجهیزات تاسیسات ساختمان شامل سیستم فاضلاب ، سرد و گرم ، سیستم گرمایش ، موتورخانه ، استخر و … شما نیاز به دفترچه فنی محاسبات ، نقشه های اجرایی تاسیسات و لیست تجهیزات مورد نیاز دارید و بدون این اطلاعات عملا ریسک های زیادی متوجه شما خواهد بود .

در صنعت تاسیسات هیچ سیستمی را نداریم که بتوانیم آن را  100 در 100 کارآمد و بی نقص بنامیم .

تمام طراحان و مهندسان تاسیسات تلاش می کنند که در طراحی ها به بهینه ترین حالت ممکن نزدیک شوند و این موضوع بستگی به دانش و تجربه مهندس تاسیسات شما دارد .

سخن آخر :

اولیوت ما در مجموعه ماناست بهینه کردن سیستم ها و کاهش هزینه های پروژه در بخش تاسیسات مکانیکی است . و قبل از انتخاب تجهیزات کلیه انتخاب های خود را با یکدیگر مقایسه می نماییم تا به بهینه ترین انتخاب ممکن دست یابیم .

اگر در زمینه انتخاب پکیج گرمایش از کف و یا هر نوع تجهیز تاسیساتی و همچنین نحوه اجرا این سیستم ها  سوال یا ابهامی دارید و یا نیاز به مشاوره با متخصصین این حوزه دارید ما به عنوان تیم فنی ماناست مشتاقانه آماده پاسخ گویی به شما عزیزان هستیم .

برای آشنایی کامل با خدمات ما می توانید ” صفحه خدمات ما ” را دنبال نمایید .

در بخش کامنت ها می توانید سوالات خود را مطرح نمایید و یا با تماس مستقیم 77959046-021 و 77958135-021 به کارشناسان ما وصل شوید .

از شما بابت مطالعه این مقاله کمال تشکر و قدر دانی را داریم.

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.