مقاله ها

تعمیر موتورخانه استخر

5/5 - (1 امتیاز)

یکی از مشکلات دارندگان استخرهای عمومی و خصوصی تعمیر موتورخانه استخر و هزینه های ناشی از آن است که علاوه بر تحمیل هزینه بابت انجام تعمیرات و اجناس باید به هزینه های پنهان ناشی از تعطیلی استخر در استخرهای عمومی توجه نمود . موتورخانه قلب تپنده یک استخر و تاسیسات آبی است و کارکرد صحیح آن علاوه بر تاثیر زیادی که بر طول عمر تجهیزات و تاسیسات دارد موجب صرفه جویی در مصرف انرژی و افزایش رفاه در استفاده از استخر میشود . با توجه به هزینه ی بالای تعمیرات موتورخانه استخر ، توجه به سرویس و نگهداری پیشگیرانه جهت کاهش تعداد تعمیرات و افزایش طول عمر تجهیزات بسیار ضروری و حائز اهمیت است .

تعمیر موتورخانه استخر های خانگی

تعمیر موتورخانه استخر میتواند در بخش های گوناگون و ناشی از خرابی های متفاوت باشد اما در یک دسته بندی کلی میتوان عمده مشکلات و تعمیرات مورد نیاز در موتورخانه استخر را در سه بخش زیر خلاصه نمود .

1- تعمیر تاسیسات تصفیه و ضدعفونی آب استخر “مقاله تصفیه آب استخر بدون کلر را مطالعه بفرمایید ”

2- تعمیر خطوط لوله و شیرآلات و پمهای سیرکولاسیون موتورخانه استخر

3- تعمیر سیستم گرمایش آب و مبدل های استخر

در ادامه توضیح مختصری راجع به این سه بخش عنوان خواهد شد .

راهنمای خرید منبع آبگرم موتورخانه

 

1- تعمیر تاسیسات تصفیه و ضد عفونی آب استخر

سیستم تصفیه و ضد عفونی آب استخر بسته به نوع کاربری و حجم استخر متفاوت است ولی در همه روشهای ، بروز مشکل در تاسیسات تصفیه ، باعث کاهش کیفیت آب استخر و کثیف شدن سریع آب خواهد شد . در این حالت برخی بهره برداران و متصدیان نگهداری استخر با افزایش مقدار مواد مصرفی ضد عفونی کننده سعی در حفظ کیفیت آب استخر دارند که این مساله اشتباه بوده و موجب بروز مشکلات بهداشتی و تحمیل هزینه های بی مورد میگردد . نقش اصلی در تصفیه آب استخر بر عهده فیلترهای استخر است و خرابی فیلتر باعث به همین جهت انجام سرویس های دوره ای و تعویض به موقع فیلتر ضروری است . برخی از فیلترهای مورد استفاده در استخر مانند فیلترهای شنی و دیاتومی به روش پسشویی تمیز و سرویس میشوند و و برخی دیگر مانند فیلترهای فشنگی به روش شستشو مطابق با دستور العمل سازنده سرویس میشود . اگر سرویس فیلتر ها در زمان معین صورت نگیرد منجر به سفت شدن توده های شن و سیلیس در فیلتر شده به مرور زمان فیلتر کارایی خود را از دست خواهد داد . تعمیر فیلتر استخر در فیلترهای شنی با تعویض شن  با شن های جدید و پسشویی مقدور است و در فیلترهای دیاتومی برای سرویس و تعمیر میبایست ، شبکه فیلتر مطابق با دستورالعمل سازنده از جای خود خارج شده و پس از شستشو و تمیز کاری در جای خود نصب شود و عندالزوم به آن خاک سلیس تازه اضافه شود . اگر بستر فیلتر سوراخ یا پاره شده باشد موجب ورود ذرات سلیس به استخر و آلودگی آب شود که در این صورت باید آن را ترمیم یا تعویض نمود . در فیلترهای فشنگی نیز سوراخ شدن بستر پارچه ای موجب عبور آب از میان فیلتر و عدم تصفیه صحیح میشود که در این صورت باید فیلتر را تعویض نمود .

تصفیه آب استخر های خانگی

 

در مورد بخش ضد عفونی کننده آب در موتورخانه استخر باید توجه داشت که بروز مشکل در این قسمت میتواند به شدت کیفیت آب را تغییر داده باعث بروز مشکلات بهداشتی و بیماری در افراد استفاده کننده از استخر شود .

 

2- تعمیر خطوط لوله ، شیرآلات و پمپهای سیرکولاسیون موتورخانه استخر

خطوط لوله و شیر آلات در موتورخانه استخر ممکن است بر اثر خوردگی و پوسیدگی دچار نشتی گردند که بازدید دوره ای این خطوط برای کارکرد مناسب موتورخانه استخر ضروری است . اگر سیستم دچار نشتی و پوسیدگی خارج از عرف و زود هنگام گردید باید قبل از اصلاح منشا مشکل رامشخص نمود .

ممکن است اسیدی بودن آب و یا وجود مواد خورنده و یا قرار گرفتن خطوط لوله در محیط و تماس با هوای حاوی گازها و بخارات خورنده موجب این پوسیدگی ها باشد که در این صورت این مشکلات به سایر قسمتهای سیستم تسری خواهد یافت . اگر آب استخر بیش از حد قلیایی باشد افزایش رسوب گذاری در تاسیسات را به دنبال خواهد داشت .

همه چیز درباره پمپ استخر

پمپ های به کار رفته در موتورخانه استخر نیز نیاز به سرویس و نگهداری مرتب و مداوم دارند . از خرابی های شایع پمپ ها میتوان به سوختگی الکتروموتور ، خرابی و نشتی نافی و سیل مکانیک پمپ ، سر وصدای زیاد پمپ ناشی از خرابی پروانه یا شفت و بالا رفتن شدت جریان مصرفی پمپ اشاره نمود .

در تعمیر پمپ ها باید توجه نمود که همیشه از پروانه و الکتروموتور با ظرفیت مناسب سیستم استفاده نمود و با تغییر سایز پروانه یا الکترو موتور ، باعث تغییر در دبی و فشار آب در گردش نشویم که این مساله باعث بروز مشکلات بعدی خواهد بود .

3- تعمیر سیستم گرمایش آب و مبدلهای حرارتی استخر

گرم کردن آب استخرها با روشهای گوناگون نظیر استفاده از دیگ و مبدل حرارتی ، استفاده از واحدهای گرم کن یکپارچه پیش ساخته گاز سوز یا الکتریکی  و … صورت میپذیرد و انرژی به کار رفته جهت گرمایش نیز میتواند از منابع مختلف نظیر سوختهای فسیلی ، انرژی الکتریکی و انرژی های تجدید پذیر باشد . بسته به نوع سیستم به کار رفته جهت گرمایش آب استخر ، تعمیرات موتورخانه استخر و هزینه های مرتبط با آن متغیر و متفاوت است .

مثلا اگر از سیستم گرمایش الکتریکی برای گرم کردن آب استخر استفاده کنیم معمولا تعمیرات در این بخش آسان تر و ارزان تر بوده ولی هزینه انرژی مصرفی موتورخانه به طور چشمگیر بالا خواهد بود . در کشور ما استفاده از سیستم گرمایش دیگ و مبدل حرارتی رواج بیشتری دارد و مشکل شایع در این سیستم ها مساله رسوب و خوردگی است که اگر به خوبی کنترل نشود خسارت جبران ناپذیری بر تاسیسات بر جای خواهد گذاشت .

کنترل میزان مواد محلول و درجه قلیائیت آب و سرعت و دمای مناسب سیال در مبدل های حرارتی ، موجب کنترل پدیده رسوب گذاری و خوردگی و کاهش هزینه تعمیر موتورخانه استخر خواهد شد .

 

تعمیرات پمپ سیرکولاتور تهران

تعمیرات پمپ سیرکولاتور تهران – تعمیرات پمپ شوفاژ تهران

از دیگر مشکلات به وجود آمده در موتورخانه استخر میتوان به بروز ایراد در مشعل های تامین کننده انرژی حرارتی دیگ و یا دستگاههای گرم کن یکپارچه اشاره نمود . معمولا تعمیر کاران به صورت تجربی اقدام به تعمیر وتنظیم شعله این مشعل ها مینمایند ولی ممکن است در این حالت مصرف گاز به صورت بهینه نباشد و با احتراق ناقص درصد گازهای آلاینده خروجی از دودکش بالا برود . در این مواقع بهتر با آنالیز گازهای خروجی از دودکش اقدام به تنظیم مشعل نمود .

از خدمات و اجرایی پروژه های ماناست دیدن فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.