مزایای گرمایش از کف

گرمایش از کف چیست ؟!  آموزش کامل این سیستم گرمایشی :

 در این مقاله آموزشی قصد داریم تا شما رو گام به گام با تمام ابعاد مختلف گرمایش از کف آشنا کنیم . بطوری که به تمام سوالات ذهنی شما درباره این سیستم گرمایشی پاسخ دهیم .

از جمله به عناوین نحوه کارکرد سیستم گرمایش از کف ، مزایا و معایب گرمایش از کف ، نحوه ی اجرا گرمایش از کف و نکات اجرایی لوله کشی گرمایش از کف ، برآورد هزینه گرمایش از کف و چند نکته دیگر پاسخ خواهیم داد .

ما در مجموعه ماناست سال ها در زمینه تاسیسات ساختمان کار کرده ایم که دارای تجربیات ملموس و کارآمد شده ایم که بسیار ارزنده و کارگشا برای کارفرمایان محترم و تیم های اجرایی مجموعه ماناست بوده است .

بر آن شده ایم که این تجربیات را با هموطنان عزیزمان به اشتراک بگذاریم تا از صدمات مالی و اتلافات وقت در حوضه صنعت ساختمان جلوگیری نموده و بهره وری نیروی انسانی و منابع مالی را افزایش دهیم .

قصد ما از بیان این نکات و مطالبی که ارائه می گردد ارتقای سطح کیفی دانش و مهارت مجریان و همکاران محترم در زمینه های مختلف ساختمانی و همچنین ارتقای دانش کارفرمایان و آشنایی هر چه بیشتر شما با استاندارد ها و نکات فنی در بخش های مختلف ساختمان می باشد .

 

عناوین اصلی  :

 1. آشنایی مختصر با سیستم گرمایش از کف و نحوه عملکرد .

 2. ساختمان ها و مکان هایی که این سیستم برایشان مفید است .

 3. مزایا و معایب این سیستم گرمایشی در ساختمان های مسکونی .

 4. تاثیرات و عوارض گرمایش از کف بر روی بدن انسان .

 5. پکیج یا موتورخانه مناسب گرمایش از کف چیست ؟

 6. مراحل اجرای گرمایش از کف .

 7. علت گرم نشدن گرمایش از کف و نکات اجرایی مهم. 

 

1 . آشنایی مختصر با سیستم گرمایش از کف و نحوه عملکرد :

 

گرمایش از کف نوعی سیستم گرمایشی است که از جهت نحوه ی  گرم کردن فضا نسبت به دیگر روش ها ( رادیاتور ، فن کویل ، هواساز و … ) متفاوت است .

نحوه ی محاسبات ، طراحی و اجرای آن تخصصی ست و اجرا صحیح آن نیازمند تجربه ی موفق در سیستم های گرمایش از کف است .

 

گرمایش از کف برای فضاهای مختلف :

در سیستم گرمایش از کف لوله های مخصوصی  ( که در ایران به نام لوله های 5 لایه یا 3 لایه شناخته می شوند ) از سطح زیرین کف عبور داده می شود که پس از عملیات نهایی و کف سازی ، آب گرم از داخل این لوله ها عبور می کند .

با عبور آب گرم از داخل لوله ها کف مورد نظر گرم شده و در نتیجه باعث گرم شدن محل می شود .

 

گرمایش از کف - ماناست
گرمایش از کف – ماناست
 

گرمایش از کف از دیدگاه علم فیزیک

بسیار خوب …

تا اینجا با نحوه ی لوله کشی گرمایش از کف و کارکرد این سیستم گرمایشی تا حدودی آشنا شدیم . در ادامه به بررسی بیشتری می پردازیم …

در گرمایش از کف حرارت از کف به سمت بالا حرکت می کند و از طریق دو پدیده ترمودینامیکی باعث گرم شدن اجسام  می شود .

اول کنوکسیون طبیعی :

موقعی که کف گرم میشود هوای نزدیک به کف گرم شده و به خاطر افزایش حجم سبک شده و بالا می رود و هوای سرد بالا به سمت پایین بر می گردد  .

در نتیجه یک چرخش هوایی ایجاد می شود که به آن کنوکسیون طبیعی ( همرفت یا جابجایی ) می گویند .

دوم  تابش :

چون کف گرم شده و دمای آن از سایر اجسام بیشتر است این اختلاف دمایی باعث تابش انرژی گرمایی از سطح گرم شده به اجسام می گردد و در نتیجه بدن انسان و هر جسمی که در معرض این تابش حرارتی قرار گیرد گرم می شود .

لازم به توضیح است که بیش از 90% گرم کنندگی فضا در سیستم گرمایش از کف از طریق تابش است و گرم کنندگی از طریق کنوکسیون طبیعی بسیار ناچیز است .

و در واقع گرمایش از کف ، یک سیستم تابشی است و به همین خاطر میزان مصرف انرژی در این روش نسبت به سایر روش ها به طور چشم گیری کاهش یافته است .

سیستم گرمایش از کف ساختمان
گرمایش از کف – ماناست

 

مقایسه گرمایش از کف با سایر سیستم های گرمایشی

با توجه به تصویر بالا در عکس سمت راست نمای سیستم گرمایش از کف و در سمت چپ نمای یک سیستم گرمایشی مثل رادیاتور یا فن کویل یا کنوکتور را نشان داده ایم .

در سیستم گرمایش از کف ، دمای کف در حدود 25 درجه سانتی گراد ثابت است و انرژی تابشی آن باعث گرم شدن اجسام و بدن انسان می شود .

در این سیستم دمای 25 درجه را در پایین ترین قسمت فضا که همون کف تمام شده اتاق است ، حس می کنیم که حس لذت بخشی برای ما بوجود می آورد .

این در صورتی ست که در سایر سیستم ها ( تصویر سمت چپ ) هیچ وقت دمای کف این مقدار نمی شود و همیشه ما در پاهای خود  احساس سرما می کنیم .

کاهش مصرف انرژی در گرمایش از کف :

اگر به این دو تصویر بیشتر توجه کنیم می بینیم که در سطوح بالایی نزدیک به سقف ، دمای اتاق ها چقدر باهم متفاوت است .

در تصویر راست دمای هوا حدود 20 درجه است که همان دمای مطبوع و دمای راحتی انسان است .

در تصویر سمت چپ دمای هوا به حدود 30 درجه سانتی گراد می رسد و اگر کمی به حسهای خود توجه کنیم می بینیم که خیلی وقتها احساس گرمای بیش از حد ما را کلافه می کند .

این پدیده باعث پرت و هدر رفت انرژی حرارتی می شود چون هرچه گرمای هوا در سطوح بالایی سقف بیشتر باشد میزان تبادل حرارتی با فضای سرد خارج بیشتر می شود .

گرما درجایی که به ان نیاز داریم :

در نتیجه این نکته حائض اهمیت است که در سیستم گرمایش از کف گرما در جایی که ما به آن نیاز داریم وجود دارد که در سایر روشها این پدیده جالب را نمیبینیم .

به همین خاطر بازده سیستم گرمایش از کف بالاتر از سایر روش های گرمایشی است که باعث کاهش مصرف انرژی در ساختمان می شود .

در مشاوره های بهینه سازی مصرف انرژی توسط ماناست یکی از راه های موثر در کاهش مصرف انرژی در ساختمان ها استفاده از سیستم گرمایش از کف می باشد .

 

2 . ساختمان ها و مکان هایی که این سیستم برایشان مفید است .

 

سیستم گرمایش از کف تقریبا برای اکثر ساختمان ها و فضا ها با کاربری های مختلف قابل اجرا می باشد . از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • ساختمان های مسکونی از نوع آپارتمان ، ویلایی ، برج ها و از این قبیل امکان استفاده از این سیستم را دارند .

 

گرمایش از کف برای ویلا
گرمایش از کف برای ویلا

 

 • مکانهای ورزشی مانند استخر ها ، زمین های فوتبال ، زمین های تنیس ، گلف و … برای خشک کردن زمین و همچنین جلو گیری از یخ زدگی قابلیت بهره برداری از این سیستم را دارند .

 

گرمایش از کف برای استخر
گرمایش از کف برای استخر

 

 • برای خشک کردن ، ذوب یخ و برف و جلوگیری از یخ زدگی  معابر ، رمپ ها ، بام ها ، باندهای فردوگاه ، آشیانه هواپیما ، و سطوحی از این دست می توان از سیستم گرمایش از کف بهره جست .

 

لوله کشی گرمایش از کف
لوله کشی گرمایش از کف

 

 • در سالنهای مرغ داری برای به حداقل رساندن مصرف انرژی و نگه داشت گرما در سطوح پایینی یکی از بهترین روش های گرمایشی در سیستم گرمایش از کف است .

 

 • ( خشک کردن بستر پرورش مرغداری که مملو از فضولات خیس حیوان است که باعث کاهش رطوبت سطح می شود و در نتیجه کاهش بیماریهای دام از فواید با ارزش گرمایش از کف است ) .

 

گرمایش از کف برای مرغداری ها
گرمایش از کف برای مرغداری ها

 

 • در صنایع مختلف از جمله صنایع دارویی و صنایع غذایی که باید سرعت گردش هوا در حداقل ممکن باشد سیستم گرمایش از کف گزینه مناسبی است .

 

لوله کشی گرمایش از کف
لوله کشی گرمایش از کف

 

 • گلخانه ها ، مدارس ، هتل ها ، موزه ها و  اماکن تاریخی ، مساجد ، رستوران ها ، سالنهای اجتماعات ، سینما ها ، فروشگاه ها از این سیستم استفاده می کنند .

 

لوله کشی گرمایش از کف
لوله کشی گرمایش از کف

 

3 – مزایا و معایب گرمایش از کف در ساختمان های مسکونی

 

از مزیت های این سیستم گرمایشی میتوانیم به چند مورد اشاره کنیم :

 

مزایای گرمایش از کف
مزایای گرمایش از کف

 

 • گرمای یکنواخت در کل مساحت کف منزل :

به دلیل وجود لوله کشی گرمایش از کف در کل مساحت خانه گرمای یکنواختی در منزل حس می کنید .

پدیده کنوکسیون طبیعی ( که در بالا تر به آن اشاره کردیم ) بسیار آهسته صورت می گیرد که این عامل کاهش گرد و غبارهای محیط است .

 • گرمایش مطبوع

احتمالا برایتان پیش آمده در فصول سرد زمستان پایتان در یک سطح گرم بگذارید یا روی آن بخوابید ، گرمایش از کف این تجربه لذت بخش را به شما می دهد.

اگر می خواهید یک حمام دلچسب با کف گرم داشته باشید این سیستم تجربه خوبی را به شما می دهد .

 

 

مزایای گرمایش از کف
مزایای گرمایش از کف
مزایای گرمایش از کف
مزایای گرمایش از کف

 

 • خشک بودن دائمی کف :

سردی هوا عامل بالا رفتن میزان رطوبت محیط است . به خصوص در سطوحی مثل کف ها و دیوارهای خارجی که مستقیما با فضای بیرون در ارتباط هستند.

این سردی باعث عرق کردن این سطوح می شود که عامل پوسیدگی لوازم منزل و رشد باکتری ها و قارچ ها است .

گرمایش از کف به علت گرم کردن کف باعث خشک ماندن کف و در نتیجه حفاظت در برابر پوسیدگی و همچنین کاهش بیماریهای تنفسی می شود .

البته روش های گرمایشی دیگر هم در نهایت باعث رفع رطوبت و خشکی فضا می شوند منتها با زمان و صرف انرژی بیشتر .

خشک شدن کف سرویس ها با حداقل زمان هم کی دیگر از مزیت های این سیستم گرمایشی است .

 • انعطاف پذیری در معماری :

با وجود سیستم گرمایش از کف دیگر وسایل گرما زای دیگر مانند رادیاتور و فن کویل حذف خواهند شد و طراحان معماری با راحتی و دست باز به طراحی فضا می پردازند .

پدیده سیاهی بالای رادیاتور ها و فن کویل ها یکی از اصلی ترین شکایات خانم ها در فصل زمستان است .

گرمایش از کف این موضوع را برای شما از بین خواهد برد .

 • آسایش و ایمینی بیشتر  :

حذف رادیاتورها و فن کویل یعنی حذف اجسام نوک تیز و خطر آفرین که این موضوع در منازل و بخصوص مکانهای حساس مثل مهدکودک ها و مدارس بسیار حائز اهمیت است .

 • صرفه جویی در مصرف انرژی :

به علت دمای کم سیستم گرمایش از کف و همچنین نوع گرمایش آن ( گرمایش تابشی ) که پیشتر در بخش اول به آن اشاره شده میزان مصرف انرژی در این سیستم حدود 30 تا 40 درصد نسبت به سایر روش های گرمایشی کم تر است .

 

مزایا و معایب گرمایش از کف
مزایا و معایب گرمایش از کف
 

معایب یا نقاط ضعف سیستم گرمایش از کف :

 

 • اشتباه در اجرا و یخ زدگی یا نشتی :

چنانچه به هر دلیلی مجری یا طراح نسبت به اجرای صحیح لوله کشی دچار اشتباه شوند تنها راه حل ، کندن کف  تمام شده است که بسیار هزینه بر و سخت است . ولی در سیستم های دیگر امکان تصحیح و رفع عیوب بسیار بیشتر است .

اگر به هر دلیلی ضد یخ لازم در لوله کشی گرمایش از کف شارژ نشود یا از آن خارج شود ، در مناطق سردسیر در صورت خاموش شدن سیستم گرمایشی آب داخل مدار دچار یخ زدگی و ترکیدن می شود و چون لوله ها در کل مساحت کف پخش شده اند باید کل کف ( پارکت ، سنگ و …) کنده شده و مجددا لوله کشی شود .

در روشهای دیگر اگر چنین اتفاقی بیافتند فقط مسیر لوله کشی نیاز به ترمیم دارد و هزینه و زمان بسیار کمتری را لازم دارد .

نیازی به جمع آوری کل اساسیه منزل هم نمی باشد .

اگر شیوه کنترل دما و میزان جریان آب در این سیستم استاندارد نباشد و از ادوات و تجهیزات کنترلی مخصوص بهر گیری نشود این سیستم مطلوبیت خود را از دست می دهد و شاید کلافه کننده هم باشد .

 • لختی و کندی گرمایش :

اگر ویلا یا خانه ای ییلاقی دارید که مدام در آنجا زندگی نمی کنید باید توجه داشته باشید که این سیستم از لحظه روشن شدن تا گرم شدن فضا حداقل 48 ساعت زمان لازم دارد . 

البته این مشکل با روشن کردن سیستم گرمایشی توسط سرایدار یا کنترل از راه دور از دو روز قبل از مسافرت قابل حل است . 

استفاده از یک سیستم گرمایشی کمکی موقت هم راه حل بدی نیست !

 • نیاز به سیستم کمکی 

در مناطقی که سرما زیاد است گرمایش از کف به تنهایی امکان گرم کردن فضا را ندارد و باید از یک سیستم کمکی مثل فن کویل ، یا رادیاتور یا یک شومینه زیبا بهره جست .

البته این موضوع بیشتر برای خانه های ویلاییِ ییلاقی قابل توجه است که در مناطق خیلی سرد قرار دارند .

 

اجرای گرمایش از کف
اجرای گرمایش از کف

 

4 – تاثیرات و عوارض گرمایش از کف بر روی بدن انسان 

 

ممنوعیت گرمایش از کف یکی از سوالات مهم !!

 

اگر تحقیقاتی در این زمینه کرده باشید حتما مطالبی از این دست مشاهده نموده اید که گرمایش از کف:

 • برای کسانی که فشار خون دارند مضر است.
 • گرد و غبار ها و پرز های فرش را بلند می کند .
 • عامل ایجاد واریس است .
 • عامل پوکی استخوان در بدن انسان است .
 • سازمان استاندارد آن را رد کرده .
 • و از این قبیل نوشته ها .

 

تمام مواردی که به این صورت منتشر شده هیچ پایه و اساس علمی ندارد و هیچ پزشک یا مرجع حقوقی و علمی این بیانات ارزشمند را نه گفته اند و نه تصدیق و تایید کرده اند و از اینجا اسم این طور نوشته ها را شایعات بی اساس می نهیم .

 

5 – پکیج یا موتورخانه مناسب گرمایش از کف چیست ؟

 

هر سیستم گرمایشی نیاز به یک منبع تولید گرما دارد . منابع تولید گرما در ساختمانهای مسکونی یا پکیج است یا موتورخانه . 

حال سوال اینجاست که در گرمایش از کف از پکیج استفاده کنیم یا از موتورخانه ؟

اجازه بدهید قبل از اینکه به این سوال پاسخ دهیم که ” موتورخانه مرکزی بهتر است یا پکیج ؟ ” 

به صورت اجمالی مزیت های موتورخانه و پکیج به شرح زیر است : 

 1. در ساختمان های بزرگ موتورخانه محدودیتی برای تامین گرمایش ساختمان ندارد ولی پکیج محدودیت دارد .
 2. ایمنی در موتورخانه به دلیل بیرون بودن از فضای خانه ( خطر گار گرفتگی یا انفجار و … ) بسیار بالا تر از پکیج است .
 3. عدم ورود سرویس کار به داخل منزل برای تعمیر و نگهداری یا سرویس های دوره ای موتورخانه ؛ که در پکیج چنین نیست .
 4. میزان خرابی و سرویس و نگهداری موتورخانه بسیار کمتر از پکیج است .
 5. هزینه تعمیرات موتورخانه بر کل واحد ها سهم بندی می شود که در پکیج اینطور نیست .
 6. وجود دستگاه های پشتیبان در موتورخانه ( دیگ و پمپ های استندبای )  که در صورت خرابی هر یک ، دستگاه جایگزین می تواند ادامه دهد .
 7. برای ساختمان های کوچک پکیج گرینه مناسبی است .
 8. امکان وجود کنتور گاز مستقل برای هر واحد آپارتمان و استقلال در مدریت هزینه های خانوار در پکیج
 9. وجود نواسان شدید دمای آب گرم در پکیج که در موتورخانه دمای آب گرم یکنواخت است . 
 10. چون در پکیج اولویت گرمایش با آب گرم مصرفی است ، باز بودن زیاد آب گرم موجب خاموشی و کاهش دمای سیستم گرمایشی ( رادیاتور ها و گرمایش از کف ) منزل می گردد تا دمای آب گرم را بالا نگه دارد ولی در موتورخانه اینطور نیست . 
 11. تعداد زیاد سرویس های دوره ای کوتاه مدت به خصوص اسید شویی مبدل های آب گرم در پکیج ؛ که در موتورخانه اینطور نیست .
 12. مطالب فوق اهم موارد قابل ذکر بود .

حال سوال اصلی اینست که آیا پکیج به درد گرمایش از کف می خورد یا نه ؟

به طور کلی مواردی که در بالا ذکر کردیم به جهت شفاف سازی شما نسبت به این موضوع است و نمیتوان نسخه کلی برای همه ساختمان ها با کاربری های مختلف تجویز نمود .

توصیه ما اینست که برای اینکه انتخاب صحیح و بی نقصی داشته باشید با مهندسین مشاور و متخصصینی که دارای تجربه اجرایی در فیلد گرمایش از کف هستند مشاوره نمایید . 

لازم به توضیح است که مجموعه ماناست در تمام پروزه های خود از سیستم موتورخانه استفاده نموده که می توانید در بخش نمونه کار ها آنها را مشاهده فرمایید .

 

6 – مراحل اجرای گرمایش از کف 

به صورت استاندارد گرمایش از کف طبق مراحل زیر اجرا میشود : 

 

1 – محاسبات و طراحی گرمایش از کف :

 

پلان گرمایش از کف , نقشه گرمایش از کف
پلان گرمایش از کف , نقشه گرمایش از کف

 

یک از مهمترین عوامل در میزان گرم کنندگی فضا در سیستم گرمایش کف طول لوله های عبوری از کف و فاصله بین لوله ها بین آنها است .

این مقدار بر اساس فاکتورهای متعدد از جمله محل جغرافیایی پروژه ، میزان عایق بودن ساختمان ، نوع کاربری ساختمان ، نوع سیستم گرم کننده ( منبع تولید گرما ) و … توسط مهندسین تاسیسات مکانیکی محاسبه می شود .

پس از انجام محاسبات ، طراحی نقشه گرمایش از کف ساختمان شروع می شود که در آن محل عبور لوله ها ، تراکم در واحد سطح آنها ، مدل چرخش لوله ها در کف و … ترسیم می گردد . این مرحله یکی از مهمترین مراحل پروژه است . 

در بسیاری موارد دیده شده که مجری بدون نقشه اقدام به لوله کشی نموده و به علل مختلف از جمله بالانس نبودن سیستم ، فضاها یا گرم نشده یا آزار دهنده گرم شده اند .

 

 

پلان گرمایش از کف , نقشه گرمایش از کف
پلان گرمایش از کف , نقشه گرمایش از کف

 

2 – تهیه لیست اجناس و خرید اقلام گرمایش از کف :

پس از تهیه نقشه و طرح و پلان های لوله کشی لازم است میزان و مقدار متریال لازم ( لوله ها ، عایق های کف ، بست ها ، مواد افزودنی بتن ، کلکتور ، باکس مخصوص گرمایش از کف ، شیر آلات و … ) برای اجرا از نقشه ها و از بازدید های میدانی پروژه ، استخراج شده و اقدام به خریداری شود .

توجه : توصیه موکد می شود که پس از دریافت اقلام گرمایش از کف به دلیل حساسیت و آسیب پذیری زیاد در نگهداری آن ها دقت ویژه ای نمایید .

3- عایق بندی کف ها و دیوارها : 

برای اجرای گرمایش از کف لازم است تمامی کف ها و دیوارهای خارجی تا ارتفاع 20سانتی متر عایق بندی شوند .

عایق ها از جنس پلاستو فوم هستند که در نوع ساده و شانه تخم مرغی ساخته می شوند .

میزان چگالی یا دانسیته این عایق باید بیش از 20 کیلوگرم بر متر مکعب باشد .

ضخامت عایق پلاستو فوم برای طبقات میانی 3 سانتی متر و برای طبقات همکف که مستقیم با فضای باز ارتباط دارند 4 سانتی متر توصیه می شود .

 

 

فوم گرمایش از کف
فوم گرمایش از کف , فوم شانه تخم مرغی
فوم گرمایش از کف
عایق گرمایش از کف
گرمایش از کف یوسف آباد
گرمایش از کف یوسف آباد

 

 

برای عایق های پلاستو فوم مانند تصویر بالا لازم است از نایلون حباب دار استفاده شود .

نایلون حباب دار متالایز روی این عایق قرار می گیرد و هم باعث بالا رفتن راندمان عایق کاری و هم به علت وجود لایه متالایز موجب بازتابش انرژی حرارتی به سمت بالا می شود .

این نایلون باید با چسب مخصوص به عایق پلاستو فوم چسبانده شود و پس از خشک شدن وارد مرحله بعدی شویم .

توجه : اگر از فوم های شانه تخم مرغی استفاده شود نایلون حباب دار حذف می شود .

4 – شانه گذاری و نصب لوله ها :

پس از اتمام مراحل عایق کاری لازم است برای نصب لوله ها اقدام به شانه گذاری نماییم .

شانه گذاری برای سهولت در تعیین محل عبور لوله و فیکس کردن آن بسیار ضروری می باشد .

حین لوله کشی لازم است لوله ها را با بست ها دو پایه مخصوص بر روی عایق ثابت نماییم .

در تصویر زیر که مربوط به پروژه گرمایش از کف دماوند در مجموعه ماناست است شانه گذاری و نایلون حباب دار متالایز و بست های دو پایه  کاملا مشهود است .

 

گرمایش از کف پروژه دماوند
گرمایش از کف پروژه دماوند

5- سر بندی کلکتور  : 

پس از اتمام لوله کشی باید لوله ها در محل نصب کلکتور جمع آوری کرده و اقدام به سر بندی آنها به کلکتور نماییم .

 

نحوه اجرای گرمایش از کف
کلکتور گرمایش از کف – پروژه دماوند

 

6- محل نصب کلکتور گرمایش از کف :

 

 • محل نصب کلکتور گرمایش از کف لازم است جایی باشد که امکان دسترسی به آن سهل و بدون هیچ مزاحمی باشد .
 • قسمت زیرین باکس کلکتور از کف تمام شده حداقل 25 سانتی متر بالاتر باشد .
 • حتی المقدور در اتاقهای خواب و محل هایی که به سکوت احتیاج است نصب نگردد .
 • حتی المقدور در جایی نصب شود که اگر به هر دلیلی نیاز به باز کردن اتصالات یا سرویس شیر آلات کلکتور باشد آب خروجی باعث آسیب به وسایل منزل نشود . ( توصیه ما حمام و آشپزخانه است .)

 

7- تست و آبگیری اولیه : 

پس از اتمام عملیات لوله کشی گرمایش از کف لازم است سیستم بصورت کامل تست شود .

برای این منظور آب را با فشار 5 بار در سیستم شارژ نموده نشتهیهای احتمالی را رفع نموده و حداقل 24 ساعت زیر این فشار نگه می داریم.

چنانچه هیچ کاهش فشاری نداشته باشیم وارد مرحله بعد یعنی بتن ریزی می شویم .

نکته : مدت زمان لوله کشی تا مرحله بتن ریزی باید حداقل زمان ممکن باشد چون هرگونه رفت و آمد بر روی لوله های به علت آسیب پذیری بالای آنها ممکن است باعث سوراخ شدن یا شکستن یا له شدن لوله ها شود . 

در واقع محافظت از لوله ها تا زمان بتن ریزی بسیار مرحله مهمی است ؛ و تا اتمام مرحله بتن ریزی نباید فشار آب سیستم کاهش داشته باشد .

 

8- بتن ریزی گرمایش از کف :

در مرحله بتن ریزی لازم است نواسانات دمایی را که موجب انبساط و انقباض بتن می شود به حداقل ممکن برسانیم.

به همین منظور توصیه می کنیم قبل از بتن ریزی در ها و پنجره های ساختمان را نصب کنید که هوای بیرون به داخل منتقل نشود و بتن در شرایط نسبتا پایدار سفت شود .

بتن مورد نیاز برای گرمایش از کف دارای عیار 300 است . ( افزودنی بتن هم لازم است که باید طبق توصیه فروشنده با بتن ترکیب شود .)

ضخامت بتن بین 3 تا 4 سانتی متر است که این ارتفاع از روی لوله های گرمایش از کف منظور می گردد .

 

 

گرمایش از کف لواسان
گرمایش از کف لواسان

 

زمان لازم برای خشک شدن بتن و قابل استفاده بودن سیستم گرمایش از کف حداقل یک هفته می باشد و توصیه اکید می شود آبیاری بتن را به صورت مدون در دستور کار خود قرار دهید .

درز انبساط در گرمایش از کف :

حتما بین زون های گرمایش از کف خود یک درز انبساطی منظور نمایید تا انبساط و انقباض بتن باعث ترک خوردن و آسیب به کف سازی شما نشود .

 

درز انبساط در گرمایش از کف
درز انبساط در گرمایش از کف
درز انبساط در گرمایش از کف
درز انبساط در گرمایش از کف

 

یکی دیگر از مواقعی که ملزم به نصب درز انبساطی ( Expantion joint ) هستیم در صورتی ست که فضای ما در یک کف یکپارچه بیش از 40 متر مربع مساحت داشته باشد یا طول بیش از 8 متر داشته باشیم .

 

درز انبساطی گرمایش از کف
درز انبساطی گرمایش از کف

 

بسیار خوب تا اینجای مقاله سعی کردیم تمام نکات اجرایی را به صورت ریز و با تمام جزئیات برای شما بیان نماییم .

7 – علت گرم نشدن گرمایش از کف و نکات اجرایی مهم

 • طول لوله کشی هر یک از مدارهای  گرمایش از کف نباید بیش از 120 متر باشد .
 • اختلاف طول هر یک از مدارهای گرمایش از کف نسبت به یکدیگر نباید از 30 درصد تجاوز کند .

مثال : اگر طول بزرگترین مدار از گرمایش کف ما 120 متر باشد حداقل طول لوله کشی برای مدار دیگر باید 84 متر باشد . 

120-(120*30%)=84m

 

پس طول همه مدارهای متصل به این سیستم باید بین 120 متر تا 84 متر طول داشته باشد .

 • پس یکی از علل گرم نشدن گرمایش از کف می تواند عدم توازن در طول لوله کشی در نتیجه عدم بالانس میزان افت فشار در سیستم باشد .
 • انتخاب پمپ مناسب برای مدار گرمایش از کف . پمپ باید توانایی تامین دبی لازم و هم غلبه بر افت فشار سیستم را داشته باشد .
 • لازم است سیستم کنترل دما طبق اصول و استاندارهای فنی نصب گردد .
 • دمای منبع گرمایشی در سیستم گرمایش از کف نباید بیش از 45 سانتی گراد باشد .
 • اگر منبع تولید گرما موتورخانه است باید از مبدل های حرارتی برای کاهش دمای آب گرم دیگ استفاده شود . یا اینکه یک سیستم حرارتی مجزا برای گرمایش از کف تعبیه گردد .

 

موتورخانه گرمایش از کف با مبدل حرارتی
موتورخانه گرمایش از کف با مبدل حرارتی
موتورخانه گرمایش از کف لواسان
موتورخانه گرمایش از کف لواسان

 

 • اگر منبع تولید گرما پکیج است باید از کلکتورهای مخصوص پکیج استفاده شود .

در این نوع سیستم ها و با استفاده از این نوع کلکتور ها می توان هم رادیاتور ها یا حوله خشک کن ها را گرم کرد هم گرمایش از کف را با دمای استاندارد گرم نمود .

 

کلکتور گرمایش از کف مخصوص پکیج
کلکتور گرمایش از کف مخصوص پکیج
گرمایش از کف با پکیج
گرمایش از کف با پکیج

در پایان از شما مخاطب ارجمند برای توجه به این مقاله نهایت قدردانی را نموده و چنانچه این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته یا برایتان مفید بوده می توانید آن را از طریق ابزار های زیر به اشتراک بگذارید .

محمدرضا غفاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *