مزایای گرمایش از کف

گرمایش از کف چیست ؟!

 در این مقاله قصد داریم تا شما رو بصورت گام به گام با تمام ابعاد فنی و علمی گرمایش از کف آشنا کنیم  و تجربه خود را که حاصل سال ها فعالیت در این زمینه است را در اختیار شما قرار دهیم .

از جمله به عناوین نحوه کارکرد سیستم گرمایش از کف ، مزایا و معایب گرمایش از کف ، نحوه ی اجرا گرمایش کف و نکات اجرایی لوله کشی گرمایش از کف ، برآورد هزینه گرمایش از کف و چند نکته دیگر پاسخ خواهیم داد .

 

طراحی و اجرای گرمایش از کف
طراحی گرمایش از کف

 

 

پس از سال ها فعالیت در زمینه ساختمان در مجموعه ماناست بر آن شده ایم که تجربیات ارزنده ی خود را را برای بالا بردن سطح آگاهی مشتریان ، کارفرمایان  و  هموطنان گرانقدرمان به اشتراک بگذاریم تا از صدمات مالی و اتلافات وقت شما عزیزان در حوضه صنعت ساختمان جلوگیری نموده و بهره وری نیروی انسانی و منابع مالی را افزایش دهیم .

قصد ما از بیان این نکات و مطالبی که ارائه می گردد ارتقای سطح کیفی دانش و مهارت مجریان و همکاران محترم در زمینه های مختلف ساختمانی و همچنین ارتقای دانش کارفرمایان و آشنایی هر چه بیشتر شما با استاندارد ها و نکات فنی در بخش های مختلف ساختمان می باشد .

 

 

 

 

 

عناوین اصلی  :

 1. آشنایی مختصر با سیستم گرمایش از کف و نحوه عملکرد .

 2. ساختمان ها و مکان هایی که این سیستم برایشان مفید است .

 3. مزایا و معایب این سیستم گرمایشی در ساختمان های مسکونی .

 

1 . آشنایی مختصر با سیستم گرمایش از کف و نحوه عملکرد :

 

گرمایش کف نوعی سیستم گرمایش است که از جهت نحوه ی  گرم کردن فضا نسبت به دیگر روش ها ( رادیاتور ، فن کویل ، هواساز و … ) متفاوت است .

نحوه ی محاسبات ، طراحی و اجرای آن تخصصی ست و اجرا صحیح آن نیازمند تجربه ی موفق در اجرا این نوع سیستم گرمایشی است .

 

گرمایش از کف برای فضاهای مختلف :

در این سیستم گرمایشی لوله های مخصوصی  ( که در ایران به نام لوله های 5 لایه یا 3 لایه شناخته می شوند ) از سطح زیرین کف عبور داده می شود که پس از عملیات نهایی و کف سازی ، آب گرم از داخل این لوله ها عبور می کند .

با عبور آب گرم از داخل لوله ها کف مورد نظر گرم شده و در نتیجه باعث گرم شدن محل می شود .

 

گرمایش از کف - ماناست
گرمایش از کف – ماناست
 

گرمایش از کف از دیدگاه علم فیزیک

بسیار خوب …

تا اینجا با نحوه ی لوله کشی گرمایش از کف و کارکرد این سیستم گرمایشی تا حدودی آشنا شدیم . در ادامه به بررسی بیشتری می پردازیم …

در گرمایش کفی حرارت از کف به سمت بالا حرکت می کند و از طریق دو پدیده ترمودینامیکی باعث گرم شدن اجسام  می شود .

پدیده اول کنوکسیون طبیعی :

موقعی که کف محیط گرم میشود هوای نزدیک به کف گرم شده و به خاطر افزایش حجم سبک شده و بالا می رود و هوای سرد بالا به سمت پایین بر می گردد  .

در نتیجه یک چرخش هوایی ایجاد می شود که به آن کنوکسیون طبیعی ( همرفت یا جابجایی ) می گویند .

پدیده دوم  تابش :

چون کف گرم شده و دمای آن از سایر اجسام بیشتر است این اختلاف دمایی باعث تابش انرژی گرمایی از سطح گرم شده به اجسام می گردد و در نتیجه بدن انسان و هر جسمی که در معرض این تابش حرارتی قرار گیرد گرم می شود .

لازم به توضیح است که بیش از 90% گرم کنندگی فضا در سیستم گرمایش از کف از طریق تابش است و گرم کنندگی از طریق کنوکسیون طبیعی بسیار ناچیز است .

و در واقع گرمایش از کف ، یک سیستم تابشی است و به همین خاطر میزان مصرف انرژی در این روش نسبت به سایر روش ها به طور چشم گیری کاهش یافته است .

پروژه گرمایش از کف یوسف آباد - ماناست
پروژه گرمایش از کف یوسف آباد – ماناست

 

اگر به مشاوره بیشتر نیاز دارید همین حالا تماس بگیرید

 

09122932418

 

پروژه گرمایش از کف یوسف آباد - ماناست
گرمایش از کف یوسف آباد

 

– مقایسه گرمایش از کف با سایر سیستم های گرمایشی

 

سیستم گرمایش از کف ساختمان

 

با توجه به تصویر بالا در سمت راست ، نمای سیستم گرمایش از کف و در سمت چپ نمای یک سیستم گرمایشی مثل رادیاتور یا فن کویل یا کنوکتور را نشان داده ایم .

در سیستم گرمایش از کف ، دمای کف در حدود 25 درجه سانتی گراد ثابت است و انرژی تابشی آن باعث گرم شدن اجسام و بدن انسان می شود .

در این سیستم دمای 25 درجه را در پایین ترین قسمت فضا که همان کف تمام شده اتاق است ، حس می کنیم که حس لذت بخشی را به خاطر گرم شدن پاها در زمستان برای ما بوجود می آورد .

اما در سایر سیستم ها ( تصویر سمت چپ ) هیچ وقت دمای کف این مقدار نمی شود و همیشه ما در پاهای خود  احساس سرما می کنیم .

کاهش مصرف انرژی در گرمایش از کف :

اگر به این دو تصویر بیشتر توجه کنیم می بینیم که در سطوح بالایی نزدیک به سقف ، دمای اتاق ها چقدر باهم متفاوت است .

در تصویر راست دمای هوا حدود 20 درجه است که همان دمای مطبوع و دمای راحتی انسان است .

در تصویر سمت چپ دمای هوا به حدود 30 درجه سانتی گراد می رسد و اگر کمی به حسهای خود توجه کنیم می بینیم که خیلی وقتها احساس گرمای بیش از حد ما را کلافه می کند .

این پدیده باعث پرت و هدر رفت انرژی حرارتی می شود چون هرچه گرمای هوا در سطوح بالایی سقف بیشتر باشد میزان تبادل حرارتی با فضای سرد خارج بیشتر می شود و این یعنی پرت انرژی و افزایش هزینه های جاری ما .

گرما درجایی که به آن نیاز داریم :

در نتیجه مباحث فوق این نکته حائض اهمیت است که در سیستم گرمایش از کف گرما در جایی که ما به آن نیاز داریم وجود دارد که در سایر روشها این پدیده جالب را نمیبینیم .

و به همین خاطر است که بازده سیستم گرمایش کف نسبت به سایر روش های گرمایشی بالا تر است و این مسئله باعث کاهش مصرف انرژی در ساختمان می شود .

در مشاوره های بهینه سازی مصرف انرژی که توسط مجموعه ماناست صورت می گیرد یکی از راه های موثر در کاهش مصرف انرژی در ساختمان ها استفاده از سیستم گرمایش از کف می باشد .

 

تاثیرات و عوارض گرمایش از کف بر روی بدن انسان 

از اینجا بخوانید…

 

 

2 . ساختمان ها و مکان هایی که سیستم گرمایش از کف برایشان مفید است .

 

این سیستم  گرمایشی تقریبا برای اکثر ساختمان ها و فضا ها با کاربری های مختلف قابل اجرا می باشد . از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • ساختمان های مسکونی از نوع آپارتمان ، ویلا ها ، برج ها و از این قبیل امکان استفاده از این سیستم را دارند .

 

گرمایش از کف لواسان
نحوه اجرا گرمایش از کف
 • مکانهای ورزشی مانند استخر ها ، زمین های فوتبال ، زمین های تنیس ، گلف و … برای خشک کردن زمین و همچنین جلو گیری از یخ زدگی قابلیت بهره برداری از این سیستم را دارند .

 

گرمایش از کف برای استخر
گرمایش از کف برای استخر

 

 • برای خشک کردن ، ذوب یخ و برف و جلوگیری از یخ زدگی  معابر ، رمپ ها ، بام ها ، باندهای فردوگاه ، آشیانه هواپیما ، و سطوحی از این دست می توان از سیستم گرمایش از کف بهره جست .

 

لوله کشی گرمایش از کف
لوله کشی گرمایش از کف برای باند فرودگاه ها

 

 • در سالنهای مرغ داری برای به حداقل رساندن مصرف انرژی و نگه داشت گرما در سطوح پایینی یکی از بهترین روش های گرمایشی ، سیستم گرمایش از کف است .

 

 • ( خشک کردن بستر پرورش مرغداری که مملو از فضولات خیس حیوان است استفاده از سیستم گرمایش از کف باعث کاهش رطوبت سطح می شود و در نتیجه آن کاهش بیماریهای دام یکی دیگر از فواید با گرمایش از کف است ) .

 

گرمایش از کف برای مرغداری ها
گرمایش از کف برای مرغداری ها

 

 • در صنایع مختلف از جمله صنایع دارویی و صنایع غذایی که باید سرعت گردش هوای سیستم های گرمایشی در محیط  در حداقل ممکن باشد سیستم گرمایش از کف گزینه مناسبی است .

 

لوله کشی گرمایش از کف
لوله کشی گرمایش از کف برای مراکز حساس به گرد و غبار

 

 • گلخانه ها ، مدارس ، هتل ها ، موزه ها و  اماکن تاریخی ، مساجد ، رستوران ها ، سالنهای اجتماعات ، سینما ها ، فروشگاه ها نیز می توانند از  این سیستم  گرمایشی استفاده کنند .

 

لوله کشی گرمایش از کف
لوله کشی گرمایش از کف برای ذوب یخ و برف معابر

 

شرح کامل خدمات ماناست

 

مشاوره سریع با کارشناسان

 

09122932418

 

3 – مزایا و معایب گرمایش از کف در ساختمان های مسکونی

 

از مزیت های این سیستم گرمایشی میتوانیم به چند مورد اشاره کنیم :

 

مزایای گرمایش از کف
مزایای گرمایش از کف

 

 • گرمای یکنواخت در کل مساحت کف منزل :

به دلیل وجود لوله کشی گرمایش از کف در سطح زیرین کف می توانید گرمای یکنواختی را در منزل یا دیگر فضا ها حس نمایید .

پدیده کنوکسیون طبیعی ( که در بالا تر به آن اشاره کردیم ) بسیار آهسته صورت می گیرد که در نتیجه آن کاهش گرد و غبارهای محیط خواهد بود .

 • گرمایش مطبوع

احتمالا برایتان پیش آمده در فصول سرد زمستان پایتان در یک سطح گرم بگذارید یا روی آن بخوابید ، چه حسی به شما دست داده است ؟!

گرمایش از کف این تجربه لذت بخش را به شما می دهد که به سرعت گرم شوید و آرامشی لذت بخش را تجربه نمایید .

اگر می خواهید یک حمام دلچسب با کف گرم داشته باشید این سیستم تجربه خوبی را به شما می دهد .

 

 

مزایای گرمایش از کف
مزایای گرمایش از کف
مزایای گرمایش از کف
مزایای گرمایش از کف

 

 • خشک بودن دائمی کف :

سردی هوا عامل بالا رفتن میزان رطوبت محیط است . به خصوص در سطوحی مثل کف ها و دیوارهای خارجی که مستقیما با فضای بیرون در ارتباط هستند.

این سردی باعث عرق کردن این سطوح می شود که عامل پوسیدگی لوازم منزل و رشد باکتری ها و قارچ ها است .

گرمایش از کف به علت گرم کردن کف باعث خشک ماندن کف و در نتیجه حفاظت در برابر پوسیدگی و همچنین کاهش بیماریهای تنفسی می شود .

البته روش های گرمایشی دیگر هم در نهایت باعث رفع رطوبت و خشکی فضا می شوند منتها با زمان و صرف انرژی بیشتر .

خشک شدن کف سرویس ها با حداقل زمان هم کی دیگر از مزیت های سیستم گرمایش از کف است .

 • انعطاف پذیری در معماری :

با وجود سیستم گرمایش از کف دیگر وسایل گرما زای دیگر مانند رادیاتور و فن کویل حذف خواهند شد و طراحان معمار با راحتی و دست باز به طراحی فضاها می پردازند و دیگر دقدقه چیدمان و محدودیتهایی از این قبیل را نخواهند داشت .

پدیده سیاهی بالای رادیاتور ها و فن کویل ها یکی از اصلی ترین شکایات خانم ها در فصل زمستان است که گرمایش از کف این موضوع را برای شما از بین خواهد برد .

 • آسایش و ایمینی بیشتر  :

حذف رادیاتورها و فن کویل یعنی حذف اجسام نوک تیز و خطر آفرین….  که این موضوع در منازل و بخصوص مکانهای حساس مثل مهدکودک ها و مدارس بسیار حائز اهمیت است . گرمایش از کف باعث حذف این نوع وسایل می شود .

 • صرفه جویی در مصرف انرژی :

به علت دمای کم سیستم گرمایش از کف و همچنین نوع گرمایش آن ( گرمایش تابشی که پیشتر در بخش اول به آن اشاره شد ) ، میزان مصرف انرژی در این سیستم حدود 30 تا 40 درصد نسبت به سایر روش های گرمایشی کم تر است .

 

مزایا و معایب گرمایش از کف
مزایا و معایب گرمایش از کف
 

مراحل اجرای گرمایش از کف

 

را از اینجا بخوانید…

 

معایب یا نقاط ضعف سیستم گرمایش از کف :

 

 • اشتباه در اجرا و یخ زدگی یا نشتی :

چنانچه به هر دلیلی مجری یا طراح نسبت به اجرای صحیح لوله کشی در گرمایش از کف دچار اشتباه شود ، تنها راه حل ، کندن کف است که بسیار هزینه بر و دشوار است . ولی در سیستم های دیگر امکان تصحیح و رفع عیوب سهل تر و کم هزینه تر است .

در مناطق سردسیر در صورت خاموش شدن سیستم گرمایشی ، در صورت عدم شارژ ضد یخ لازم در لوله کشی گرمایش از کف یا تخلیه بر اثر نشتی ، آب داخل مدار دچار یخ زدگی و ترکیدن می شود و چون لوله ها در کل مساحت کف پخش شده اند باید کل کف ( پارکت ، سنگ و …) کنده شده و مجددا لوله کشی شود .

در روشهای دیگر اگر چنین اتفاقی بیافتند فقط مسیر لوله کشی نیاز به ترمیم دارد و هزینه و زمان بسیار کمتری را لازم دارد و نیازی به جمع آوری کل اساسیه منزل نمی باشد .

اگر شیوه کنترل دما و میزان جریان آب در این سیستم استاندارد نباشد و از ادوات و تجهیزات کنترلی مخصوص بهر گیری نشود این سیستم مطلوبیت خود را از دست داده و یا خیلی محیط را گرم می کند و یا اصلا گرم  نمی کند .

 • لختی و کندی گرمایش :

اگر ویلا یا خانه ای ییلاقی دارید که مدام در آنجا زندگی نمی کنید باید توجه داشته باشید که این سیستم از لحظه روشن شدن تا گرم شدن فضا حداقل 48 ساعت زمان لازم دارد . 

البته این مشکل با روشن کردن سیستم گرمایشی توسط سرایدار یا کنترل از راه دور از دو روز قبل از مسافرت قابل حل است . و یک راه دیگر استفاده از یک سیستم گرمایشی کمکی مثل رادیاتور ، فن کویل ، شومینه ،بخاری و … است .

 • نیاز به سیستم کمکی 

در مناطقی که سرمای هوا زیاد است گرمایش از کف به تنهایی امکان گرم کردن فضا را ندارد و باید از یک سیستم کمکی مثل فن کویل ، یا رادیاتور یا یک شومینه زیبا بهره جست .

البته این موضوع بیشتر برای خانه های ویلاییِ ییلاقی قابل توجه است که در مناطق خیلی سرد قرار دارند ولی در آپارتمان ها و منازل شهری نیازی به سیستم کمکی برای گرمایش از کف نداریم .

 

علت گرم نشدن گرمایش از کف و نکات اجرایی مهم

از اینجا بخوانید…

 

در پایان از شما مخاطب ارجمند برای توجه به این مقاله نهایت قدردانی را نموده و چنانچه این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته یا برایتان مفید بوده می توانید آن را از طریق ابزار های زیر به اشتراک بگذارید .

 

15 thoughts on “صفر تا صد گرمایش از کف ( مرداد 98 )

 1. موسوی

  استفادہ بردیم لطفا اگہ وتس اپ دارید بہ این شمارہ تماس بگیرید با جناب عالی کار دارم بندہ از شمال پاکستان دارم تماس میگیرم

  1. namauzer

   سلام تماس گرفته شد پیگیری امر شما در دستور کار ما قرار گرفته است

 2. حمیدی

  با سلام
  با توجه به جدید بودن موضوع مطالب عنوان شده بسیار مفید و آموزنده می باشد. اگر امکان دارد نحوه محاسبه حرارت لازم برای فضای با ابعاد مشخص را هم ارائه نمایید.
  با تشکر فراوان

  1. namauzer

   سلام ممنون ار توجهتون
   محاسبه گرمای لازم برای گرمایش ناشی از پارامترهای مختلف از جمله دمای بیرون ، مساحت ، جنس جدارهای خارجی ، جنس پنجره ها و … که بعد از محاسبه میزان انتقال حرارت ساختمان ، میزان گرمای لازم بر حسب کیلو کالری بر ساعت یا کیلو وات یا بی تی یو استخراج می شود .
   در باره محاسبات می تونید مستقیما از ما مشاوره بگیرید .
   غفاری

 3. محمدحسین

  خیلیییی خیلییی عالی بود مشاورتون و مرسی ک با پیشنهاد عالیتون منو راهنمایی کردین

  1. namauzer

   متشکرم … لطف دارید بازهم تماس بگیرید مشاوران ما در خدمت شما هستند.

 4. فراهان

  مطالب یک اطلاعات کلی خوب در اختیار میزارد از اون مهم تر وقتی تماس میگیری برا مشاوره عالی راهنمایی میکنن

  1. namauzer

   بزرگواری و لطف شماست

  1. محمدرضا غفاری نویسنده نوشته

   ممنون از توجهتون

 5. ویدائو

  مطلب خوبی بود

 6. سید مصطفی حسینی

  باسلام
  مطالب عالی بود خیلی ممنون
  برای یک ویلای حدودا 120متری گرمایش از کف بااستفاده از پکیج حدودا چقدر هزینه میشه
  آپارتمان بالای پارکینگ داریم همیشه سرد هست 90متری میشه حدود هزینه اجرای این نوع گرمایش توی آپارتمان بااین متراژ چقدر؟
  ممنون

  1. محمدرضا غفاری نویسنده نوشته

   با سلام ممنون از توجه شما…
   سیستم گرمایش از کف با روش های متعددی اجرا می شود و بستگی به نوع سیستم گرمایشی ( پکیج یا موتورخانه ) و میزان بودجه ای که می خواهید صرف این کار نمایید دارد .
   اگر توضیحات کافی نبود تماس با کارشناسان ما تماس بگیرید

 7. ستارى

  با سلام….،لطفاً در مورد كفپوش ويلا با گرمايش از كف در منطقه سردسير نظر كارشناسيتون رو اعلام كنيد…

  1. محمدرضا غفاری نویسنده نوشته

   سلام
   بطور کلی برای تمام سیستم های تاسیسات گرمایشی و سرمایشی و بخصوص سیستم گرمایش از کف محاسبه بار حرارتی و طراحی سیستم توسط مهندسین تاسیسات امری ضروری است و چنانچه بدون محاسبات و طرح علمی اقدام به اجرا شود موجبات آسایش و راحتی شما را فراهم نخواهد آورد و هزینه های شما پرت می شود .
   برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید . 77959046

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *