تاثیر رنگ سبز در دکوراسیون داخلی

آیا می دانید معنای لغوی کلمه سبز چیست؟؟ در لغت نامه دهخدا سبز اینگونه معنا شده است “هرچیزی که برنگ برگ درخت وگیاه تازه باشد، ازترکیب، رنگ آبی ورنگ زردبدست می آید”

ریشه کلمه “سبز” در انگلیسی مدرن از ترکیب دو واژه “ grass”و” grow “به معنی “چمن” و “رشد” به دست آمده است.در فیزیک ، نور رنگ سبز در طول موج تقریبا 495-570 نانو متر قرار دارد.سبز رنگ رویش زندگی است.این تعابیر برای رنگ سبز فقط مختص کشور ما نیست بلکه در کشورهای اروپایی و آمریکایی هم سبز در ارتباط با این مفاهیم به کار برده می شود طبیعت، زندگی، بهار، طراوت، آرامش ،عشق ،امید ، تحمل ،جوانی .

در معنای نمادین سبز دو مفهوم دارد یکی مثبت و دیگری منفی !

در چشم انداز مثبت همان طور که اشاره شد سبز رنگ زندگی، تجدید، طبیعت و انرژی است و با رشد، هماهنگی، طراوت، ایمنی، باروری و محیط مثبت همراه است اما برعکس در مفهموم منفی سبز نماد پول ، حرص و طمع، جاه طلبی ،حسادت نیز هست.بنابراین تاثیر رنگ سبز منعکس کننده ترکیبی از انرژی های مثبت و منفی طبیعت است و اعتقاد بر این است که انرژی قدرتمند طبیعت تمایل به رشد و گسترش دارد و از این رنگ بیشتر زمانی استفاده می شود که نیاز به تحریک حس تعادل ، نظم و تغییرو تحول وجود دارد.

 

رنگ سبز به چه معناست؟

تاثیر رنگ سبز در دکوراسیون داخلی

 

در علم معماری / طراحی داخلی، رنگ سبز اغلب در مناطق خاصی استفاده می شود تا فضای تسکین دهنده ای را ایجاد کند. با این وجود، اصول مهمی وجود دارد که باید در هنگام انتخاب رنگ سبز در فضاهای داخلی مورد توجه قرار گیرد. مانند:

تاثیر رنگ سبز در رنگ آمیزی سقف

 

رنگ سبز هنگامی که برای سقف استفاده می شود یک محیط حفاظتی ایجاد می کند. با این حال، هنگامی که از طیف رنگ های درخشان یا تاریک در پالت رنگ سبز استفاده می شود،یعنی رنگ سبز تیره می تواند یک حس ناراحت کننده را القا کند.

 

تاثیر رنگ سبز در رنگ آمیزی سقف

تاثیر رنگ سبز در رنگ آمیزی دیوارها

 

رنگ های سبز روشن  باعث ایجاد احساس آرام در فضای دیوارهای داخلی می شود.اما با این حال، استفاده از طیف رنگ های تیره بیش از حد روی دیوار ممکن است احساس سوزش در چشم را ایجاد کنند.

 

تاثیر رنگ سبز در رنگ آمیزی دیوارها

تاثیر رنگ سبز در رنگ آمیزی راه پله ها، نرده طبقات، کف زمین

 

رنگ سبز ملایم شاید یک فضای آرام و نرم را روی زمین ایجاد کند اما از نظر اصول زیبایی شناختی علم معماری به هیچ وجه این گزینه برای دکوراسیون داخلی منزل توصیه نمی شود! رنگ سبز کف زمین بیشتر برای بیمارستان و اتاق عمل و محیط های مشابه اینها به کار برده می شود.

 

تاثیر رنگ سبز در مراکز درمانی

تاثیر رنگ سبز از نظر علم روانشناسی

 

این یک واقعیت غیرقابل انکار است که رنگ توانایی تاثیرگذاری در محیط را دارد و همچنین محیط اطراف و رنگ نور بر روی آن تاثیر می گذارد. در علم طراحي داخلي، رنگ دسته بندی های مختلفی دارد از جمله گرم، سرد، رنگ پایه یا اولیه ، رنگ خنثی و … که این دسته بندی ها براساس عوامل مختلف از جمله سایه ها به وجود آمده اند. به طور کلی به دلیل تاثیر رنگ سبز بر ایجاد احساس آرامش در افراد از این رنگ برای ایجاد محیط آرام در فضاهای مسکونی و پزشکی استفاده می شود.رنگ سبز متمایل به آبی برای چشم ها آرامش بخش است و اگر با اصول نورپردازی صحیح و ترکیب سایه ها انجام شود اغلب گزینه ای عالی برای طراحی داخلی محسوب می شود. به دلیل تاثیر رنگ سبز بر آرامش افراد استفاده از این رنگ در اتاق مطالعه بسیار مناسب است. که می توان کتابخانه ی سبز رنگ انتخاب کرد یا از میز مطالعه سبز رنگ استفاده کرد، فرش، پرده یا هر یک از اجزای اتاق مطالعه می تواند حس آرامش را در فضا ایجاد کند.به این نکته توجه داشته باشید که همیشه هارمونی رنگ و ترکیب آن با سایه ها و نورپردازی موجب زیبایی می شود. نه اینکه در کل فضا از یک رنگ سبز استفاده شود! طراحان داخلی از رنگ سبز به عنوان یک ترکیب از چندین سایه یا در ترکیب با دیگر رنگ های آرام استفاده می کنند تا یک اثر ترمیمی ایجاد کنند.

 

تاثیر رنگ سبز در دکوراسیون اتاق مطالعه

 

 

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *